Niebieska Strefa A A+ A++

Aktualności

Spotkanie autorskie z Witem Szostakiem

2024-03-05

Wit Szostak – autor powieści, opowiadań i dramatów, wielokrotnie nagradzany i dwukrotnie nominowany do Nagrody Literackiej Nike oraz Paszportów Polityki, będzie gościem MBP im. Jerzego Pilcha w Kielcach. Spotkanie odbędzie się 15 marca o godz. 17:30 w Poczytalni Na dVoRcu. Wstęp wolny.

Wit Szostak jest pisarzem przełamującym schematy. Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od fantastyki i realizmu magicznego, co można dostrzec w pierwszych powieściach z cyklu o Smoczogórach, czy w Trylogii krakowskiej. Obecnie, oprócz klasycznych powieści, publikuje utwory eksperymentujące z różnymi formami literackimi, także z dramatem. Jak sam mówi: „Nie czuję się dobrze ani szufladkując literaturę, którą czytam, ani będąc poddanym takiemu procesowi”. Inspiruje się kulturą ludową i kulturą polskich gór. Jest muzykiem grającym na instrumentach ludowych: skrzypcach, gęślach i dudach oraz zapisującym ludowe melodie. Miłośnik twórczości Tolkiena.

Na spotkaniu będzie możliwość zakupu książek.
Transmisja ze spotkania dostępna w mediach społecznościowych.
Rozmowę poprowadzi Anna Roży

Mecenasi kultury: „Pij kielecką kranówkę, bo... dobra!" - Wodociągi Kieleckie Sp. z o.o. oraz Fundacja Orlen, Galeria Echo, Sklep Firmowy PSZCZÓLKA

Wit Szostak, a właściwie Dobrosław Kot – pisarz, filozof, absolwent Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, doktor habilitowany nauk humanistycznych, adiunkt w Katedrze Filozofii Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Jest współzałożycielem Instytutu Myśli Józefa Tischnera oraz stałym współpracownikiem miesięcznika "Znak". Jako Dobrosław Kot pracuje na uczelni i publikuje teksty filozoficzne, ostatnio „Tratwę Odysa. Esej o uchodźcach” (2020). Natomiast Wit Szostak to jego pseudonim artystyczny. Jest pisarzem przełamującym schematy gatunkowe. W jego dorobku literackim znajdziemy m.in. „Wichry Smoczogór” (2003), „Poszarpane granie” (2005) i „Ględźby Ropucha” (2005) wchodzące w cykl o Smoczogórach, „Oberki do końca świata” (2007), „Chochoły” (2010), „Fuga” (2012), „Sto dni bez słońca” (2014), „Wróżenie z wnętrzności” (2015), „Cudze słowa” (2020) czy „Rumowiska” (2023). Dwukrotnie nominowany do Nagrody Literackiej Nike i Paszportów Polityki. Za opowiadanie „Miasto grobów. Uwertura” otrzymał Nagrodę im. Janusza A. Zajdla, a za powieść „Chochoły” Nagrodę Literacką im. Jerzego Żuławskiego. Laureat Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO za powieść „Cudze słowa”.