Dwujęzyczne Kielce

2023-06-06

"Dwujęzyczne Kielce", przedsięwzięcie realizowane przez Prezydenta Miasta Kielce, stanowi kontynuację projektu „Dwujęzyczne Świętokrzyskie", w którym w latach 2014-2020 uczestniczyło 14000 uczniów szkół podstawowych i średnich z województwa świętokrzyskiego. W wydarzeniach organizowanych, m.in. w gmachu Filharmonii Świętokrzyskiej, w Centrum Targowo-Wystawienniczym TARGI KIELCE, w Domu Środowisk Twórczych oraz kilkudziesięciu szkołach województwa świętokrzyskiego dwujęzyczna młodzież miała możliwość wzięcia udziału w dyskusjach panelowych oraz skeczach, jak również zaprezentowania utworów wokalnych - wszystko to w języku angielskim – doskonaląc w ten sposób swoje umiejętności językowe, wzbogacając wiedzę z wielu dziedzin i promując przy tym swoje szkoły.

We wtorek 06.06 w filii językowej Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jerzego Pilcha w Kielcach mieliśmy okazję wysłuchać uczniów kieleckich szkół średnich i podstawowych, którzy dzieciństwo spędzili w krajach angielskojęzycznych (USA, Wielka Brytania). Rozmowy dotyczyły m.in. edukacji językowej w nowych realiach technologicznych (np. wprowadzenie programów opartych na sztucznej inteligencji), jak również wartości czytelnictwa i tradycyjnych narzędzi służących nauce języków obcych. Program wydarzenia zawierał również występ Patryka Pawluczuka, grającego na dudach szkockich oraz wokalne występy młodzieży II LO. W wydarzeniu wziął udział również Gary Cockrell z Zespołu DobroBand, który opowiedział nam o słonecznej Kalifornii, miejscu, w którym się wychował. W spotkaniu wziął także udział Marcin Chłodnicki - Wiceprezydent Kielc.

Organizatorzy: Prezydent Miasta Kielce, Miejska Biblioteka Publiczna im. Jerzego Pilcha w Kielcach oraz II Liceum Ogólnokształcące im. Jana Śniadeckiego w Kielcach.