Niebieska Strefa A A+ A++

Aktualności

Spotkanie z Danielem Olbrychskim

2023-05-04

Miejska Biblioteka Publiczna im. Jerzego Pilcha w Kielcach zaprasza 9 maja o godz. 17:00 do Poczytalni Na dVoRcu na spotkanie z charyzmatycznym aktorem filmowym, mistrzem scen teatralnych Danielem Olbrychskim. Spotkanie, które poprowadzi dr Daria Dyktyńska, poprzedzi występ zespołu folklorystycznego Echo Łysicy.

Wstęp na spotkanie tylko z wejściówką! Od 28 kwietnia do odbioru w Poczytalni na dVoRcu. Ilość miejsc ograniczona. Informacje pod tel. 798 163 238.

Daniel Olbrychski – urodził się 27 lutego 1945 r. w Łowiczu. Dzieciństwo spędził w Drohiczynie na Podlasiu i w Warszawie. W latach 1963-1964 był związany z Młodzieżowym Studiem Poetyckim prowadzonym przez Andrzeja Konica w TVP. W klasie maturalnej Olbrychskiego odkrył reżyser Janusz Nasfeter, powierzając mu jedną z głównych ról w swoim filmie wojennym "Ranny w lesie" (1963). Pracował z najlepszymi reżyserami filmowymi i teatralnymi świata. Zagrał w ponad stu czterdziestu filmach polskich i zagranicznych, tworząc niezapomniane kreacje m.in.: Rafała Olbromskiego w „Popiołach” (1966), w Azję Tuhaj-bejowicza w „Panu Wołodyjowskim” (1969), Karola Borowieckiego w „Ziemi obiecanej” (1974), Kmicica w „Potopie” (1975), Tuhaj-Beja w „Ogniem i mieczem” (1999) oraz Gerwazego w „Panu Tadeuszu” (1999). Odkrywcą jego talentu, wielkim mistrzem i wymagającym nauczycielem był Andrzej Wajda, u którego zagrał aż kilkanaście razy. Występował w licznych produkcjach zagranicznych, w tym w dwóch nagrodzonych Oscarem: „Blaszany bębenek” i „Przekątna gońca”. Grał na deskach Teatru Powszechnego i Teatru Narodowego w Warszawie. Artysta jest laureatem wielu prestiżowych nagród. W ankiecie "Polityki" na najważniejszych aktorów polskich XX wieku zajął 7 miejsce. W 1998 r. na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi odsłonięto jego gwiazdę w Alei Gwiazd. Prywatnie jest zapalonym sportowcem. Uwielbia boks i jazdę konną.

Sfinansowano ze środków Fundacji PZU.
Partnerzy: PZU, Miasto Kielce, Wodociągi Kieleckie Sp. z o.o.