Niebieska Strefa A A+ A++

Aktualności

Wystawa ikon "Światło Niestworzone" i spotkanie z br. Marcinem Świądrem

2023-03-08

„Światło Niestworzone” to plenerowa wystawa ikon br. Marcina Świądra OFMCap, którą od 1 marca można podziwiać przed wejściem głównym Dworca Autobusowego w Kielcach. Na dwudziestu ekspozytorach prezentowane są wybrane prace, skomponowane według „alfabetu plastycznego” prof. Jerzego Nowosielskiego, któremu poświęcony jest rok 2023 . 

17 marca o godz. 17:00 w Poczytalni na dVoRcu odbędzie się spotkanie z br. Marcinem Świądrem, który opowie nieco więcej o samej wystawie, o niełatwej sztuce tworzenia ikon oraz o początkach swojej pasji, której poświęcił większość życia. 

Prezentowane na wystawie ikony tworzą oryginalny cykl, który odnosi się do różnych wątków biblijnych. Prace opatrzone są komentarzem wprowadzającym w treść i znaczenie każdego obrazu. Dodatkowym walorem wystawy jest fakt, iż napisy są dwujęzyczne: polsko – ukraińskie.  Miejsce wystawy nie jest przypadkowe. Zamysłem i staraniem autora jest umieszczanie prac ,,blisko odbiorcy”, w przestrzeniach uczęszczanych codziennie przez mieszkańców miasta, dlatego plac przed kieleckim spodkiem wydaje się miejscem idealnym. Wystawę można oglądać do 30 kwietnia

Organizatorzy: Szkoła Ikony "Ostium", Fraternia Pojednanie, Fundacja Akeda. 
Partnerzy: Uzdrowisko Busko-Zdrój S.A., Buskowianka Zdrój

Marcin Świąder – ur. 29 maja 1976 roku w Mielcu. Wcześnie odkrył powołanie do życia Ewangelią, śladami św. Franciszka z Asyżu. W 1995 roku został przyjęty do Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów, gdzie w 2001 roku złożył profesję wieczystą i rok później przyjął święcenia prezbiteratu. Już w czasie studiów odkrywał ikonę jako formę przepowiadania Słowa ubogim. Techniki malarstwa temperowego uczył się od Iryny Bołdiny-Styczeń podczas warsztatów w galerii „Na bruku” Jana Guta w Bytomiu. Osiem lat, jakie spędził w Domu Modlitwy w Zagórzu, dało mu okazję do intensywnej pracy nad tą techniką. Z pustelni został przeniesiony do Katowic-Załęża, gdzie przez cztery lata żył wśród najuboższych i ewangelizował ich – nie przestał przy tym tworzyć. W Skomielnej Czarnej, do której został przeniesiony w lipcu 2015 roku, założył samodzielną pracownię ikonopisarską i powołał szkołę pisania ikon pod wezwaniem św. Jana Damasceńskiego. W ciągu dwudziestu lat spod jego pędzla wyszło niemal siedemset ikon i obrazów. Projektuje przestrzeń sakralną. Prowadzi warsztaty pisania ikon, przez które przewinęło się kilkaset osób. Ma swoich uczniów, tworzących dziś samodzielnie. Jest współinicjatorem Fraternii, powstałego w 2021 roku w Krynicy Zdroju projektu, prowadzonego przez braci kapucynów wraz z fundację AKEDA. Mistrzowie, którzy wciąż go inspirują, to Teofan Grek, Andrzej Rublow, Dionisij, a spośród współczesnych Kiko Argüello i Jerzy Nowosielski.