XXXI Tydzień Kultury Języka

2023-03-06

Sztuka czytania – na niej skupia uwagę kolejna edycja Tygodnia Kultury Języka w województwie świętokrzyskim, który potrwa od 13 do 18 marca 2023 r. Szkoły, instytucje kultury i nauki proponują wiele ciekawych spotkań z językiem polskim. Miejska Biblioteka Publiczna im. Jerzego Pilcha w Kielcach przyłącza się do projektu i proponuje interesujące wydarzenia, m.in.: widowisko przygotowane z okazji 100. rocznicy urodzin Wisławy Szymborskiej z Domem Kultury „Zameczek” i uczniami kieleckich szkół, spotkania autorskie z Barbarą Wrońską i Lechem Sulimierskim, zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży.

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”. Podążając za słowami poetki i laureatki Nagrody Nobla Wisławy Szymborskiej, organizatorzy XXXI Tygodnia Kultury Języka postanowili poświęcić w tym roku uwagę sztuce czytania. Główna idea projektu, z powodzeniem realizowanego przez Instytut Literaturoznawstwa i Językoznawstwa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach przy współpracy szkół, instytucji kultury i nauki, polega na stworzeniu jak najliczniejszemu gronu odbiorców możliwości uczestnictwa w ciekawych spotkaniach z językiem polskim.

Jakie są tegoroczne propozycje Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jerzego Pilcha w Kielcach? Będą spotkania autorskie – z poetką i animatorką kultury Barbarą Wrońską oraz aktorem i pedagogiem Lechem Sulimierskim, wydarzenie słowno-muzyczne „Bez rutyny” poświęcone Wisławie Szymborskiej w setną rocznicę urodzin, realizowane z Domem Kultury „Zameczek”, a także zabawy literackie i zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży. Bibliotekarze zapraszają m.in. na „Zabawę czytaniem – figle z Fredrą”, zajęcia „Mikołaj Kopernik – sztuka czytania z gwiazd”, „Zabawy z czytaniem, czyli polszczyzna na wesoło!” Inspiracją do przygotowania spotkań były teksty i dokonania Patronów Roku 2023, m.in.: Aleksandra Fredry, Mikołaja Kopernika, Wisławy Szymborskiej.

Program główny XXXI TKJ