Niebieska Strefa A A+ A++

Aktualności

Jerzy Pilch patronem Biblioteki

2022-06-09

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że Rada Miasta Kielce, podczas sesji w dniu 9 czerwca 2022 roku, podjęła uchwałę w sprawie nadania Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kielcach imienia Jerzego Pilcha.

To dla naszej instytucji ogromny zaszczyt a zarazem szansa na zwiększenie prestiżu Biblioteki. Mamy nadzieję, że dzięki tak zacnemu patronowi uda nam się organizować coraz więcej wydarzeń literackich na najwyższym poziomie, a Kielce będą bardziej zauważanym punktem na mapie kulturalnej całej Polski. 

Jerzy Pilch to jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy współczesnych, publicysta, dramaturg, scenarzysta filmowy. Felietonista „Polityki”, „Dziennika”, „Przekroju „Tygodnika Powszechnego”. W 1988 r. zadebiutował tomem opowiadań „Wyznania twórcy pokątnej literatury erotycznej”, uhonorowanym Nagrodą Fundacji im. Kościelskich (1989. Laureat Nagrody „Nike” (2001), którą otrzymał za powieść „Pod Mocnym Aniołem” oraz wielu innych prestiżowych nagród literackich. Autor scenariuszy do filmów „Żółty szalik” oraz „Miłość w przejściu podziemnym”. Pisarz o „czułym spojrzeniu na niedoskonałości tego świata i kondycję zamieszkujących go ludzi. Uważny obserwator i krytyczny komentator rodzimej rzeczywistości, przedstawianej z perspektywy inteligenckich rozczarowań czy kompleksów. Felietonista, znany z oryginalnych skojarzeń i ciętego pióra”.

W grudniu 2019 r. Jerzy Pilch przeprowadził się wraz z żoną do Kielc szukając w naszym mieście spokoju i wytchnienia. Pracował nad nową książką, planował otworzyć wydawnictwo. Uczył się miasta, poznawał go i polubił. W maju 2020 r. był Ambasadorem Czytelnictwa MBP w Kielcach. W Kielcach spędził ostatnie miesiące życia zmagając się z ciężką chorobą. Zmarł 29 maja 2020 r. w swoim domu w Kielcach. Został pochowany na Cmentarzu Komunalnym przy ulicy Kwasa.

Czytelnicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach cenią twórczość pisarza i chętnie sięgają po jego książki. Kielczanie natomiast wspominają Jerzego Pilcha jako ciepłego i empatycznego człowieka.