Niebieska Strefa A A+ A++

Aktualności

Spotkanie autorskie z Mariuszem Szczygłem

2022-02-22

Zapraszamy w poniedziałek 14 marca 2022 r. o godz. 17:30 do Poczytalni Na dVoRcu na spotkanie autorskie z Mariuszem Szczygłem. Jednym z najpopularniejszych współczesnych pisarzy i reporterów w naszym kraju proponuje czytelnikom mi.in. podróż po Czechach, bowiem „kultura czeska” to jego „láska nebeská”. Współprowadzącą spotkanie będzie Magdalena Fudala

Podczas wieczoru będzie można usłyszeć m.in.:
- Dlaczego św. Wacław jedzie na zdechłym koniu?
- Dlaczego flagę państwową można pokazać na kobiecym łonie?
- Dlaczego w hymnie czeskim się nie maszeruje, tylko leży?
- Jak przebiega konkurs na Czecha najbardziej podobnego do Jezusa?
- Dlaczego piwo wstrzymuje rewolucje?
- Jak wyglądają najpiękniejsze krzaki czeskiej marihuany?
- Dlaczego Czesi podnoszą zwyczajność do rangi sztuki?
- Czy láska zawsze musi być nebeská?

Wejściówki na spotkanie będą do odbioru od 7 marca w Poczytalni Na dVoRcu. Liczba miejsc ograniczona! Spotkanie odbędzie się zgodnie z panującymi zasadami reżimu sanitarnego. 

Mecenas kultury: PODOPHARM
Partner wydarzenia: Magdalena Fudala – relations improvement

MARIUSZ SZCZYGIEŁ (ur. 1966) - reporter, pisarz. Obok reportaży Hanny Krall, książki Mariusza Szczygła są najczęściej przekładane na różne języki świata, zostały wydane w 21 krajach. Za „Gottland” zdobył Europejską Nagrodę Literacką 2009, a w Polsce Nike Czytelników. Zdobywca tytułu Dziennikarz Roku 2013 w konkursie Grand Press. Jesienią 2018 ukazała się jego książka reporterska pt. „Nie ma” za którą zdobył Nagrodę Nike oraz Nike Czytelników (2019). Laureat nagrody Nike 25-lecia (2021). Debiutował w wieku 16 lat w tygodniku „Na przełaj”. W latach 90. znany z prowadzenia talk show „Na każdy temat”. W 1996 r. ukazała się jego debiutancka książka „Niedziela, która zdarzyła się w środę”. Czechofil, autor kilku bestsellerowych książek o Czechach: „Gottland” (2006, wyd. I), „Zrób sobie raj” (2010), „Láska nebeská (2012), „Osobisty przewodnik po Pradze” (2020). Autor monumentalnej, trzytomowej antologii polskiego reportażu XX wieku „100/XX”. Odznaczony przez Prezydenta RP orderem Polonia Restituta. Nauczyciel wielu reporterów młodego pokolenia, prowadzi autorskie zajęcia w Polskiej Szkole Reportażu. Zdobył nagrodę Autorytet 2015 w konkursie Mediator, przyznawaną przez studentów wszystkich szkół dziennikarskich w Polsce. Jest prezesem Fundacji Instytut Reportażu, która prowadzi znaną w Warszawie księgarnio-kawiarnię Wrzenie świata oraz wydawnictwo książkowe Dowody na Istnienie. Jest autorem cotygodniowej rubryki „Szczygieł poluje na prawdę” w tygodniku reporterów „Duży Format” – dodatku do „Gazety Wyborczej”. Miłośnik czeskiej Pragi. Mieszka w Warszawie.