Niebieska Strefa A A+ A++

Aktualności

"Lodowy wojownik" w Kielcach

2022-10-22

Możliwość spotkania z Krzysztofem Wielickim, jednym z najwybitniejszych himalaistów świata ucieszyła  wielu entuzjastów górskich wypraw – od najmłodszych do najstarszych. Poczytalnia Na dVoRcu pękała w szwach, wśród publiczności byli m.in.: radna Miasta Kielce Katarzyna Czech-Kruczek, dyrektor Muzeum Zabawek i Zabawy Daria Dyktyńska, specjalista ds. marketingu z Uzdrowisko Busko-Zdrój S.A. Norbert Sierpień. Patronat honorowy nad wydarzeniem „Każdy ma swoje K2” objął Prezydent Miasta Kielce Bogdan Wenta. Rozmowę poprowadził Krzysztof Irski.

Dla Krzysztofa Wielickiego miłość do gór była najważniejsza, to im poświęcił całe swoje życie. W domu tylko bywał, na 5-6 miesięcy znikał zdobywając kolejne szczyty. Zmienił priorytety dopiero po narodzinach syna. Według Krzysztofa Wielickiego na dobrego alpinistę składa się przede wszystkim genetyka, silny egoizm, dużo szczęścia i wiara we własne możliwości. Podczas spotkania podzielił się wspomnieniami z licznych wspinaczek, m.in. na Broad Peak - szczyt zdobył w ciągu jednego dnia jako pierwszy człowiek na świecie udowadniając innym, że da się. Opowiedział o samotnym zdobyciu Nanga Parbat w 1996 roku. Jest jednym z „Lodowych wojowników”, którzy jako pierwsi zdobyli najwyższe szczyty zimą w latach 80. XX wieku.

Krzysztof Wielicki wspominał także Wandę Rutkiewicz. Pierwszy raz spotkali się w 1972 roku na szkoleniu, gdzie była jego instruktorką. Wspinali się razem m.in. w Tatrach i Himalajach. Była to niesamowita, zdeterminowana i bardzo odporna psychicznie kobieta, a przy tym piękna, kochał się w niej cały Warszawski Klub Wysokogórski, do którego oboje należeli. Wystawę poświęconą Wandzie Rutkiewicz można oglądać w Mediatece dzięki uprzejmości Miejsko - Gminnej Bibliotece Publicznej w Żabnie.

Spotkaniu towarzyszyła prezentacja zdjęć i krótkich filmów z prywatnego archiwum alpinisty. Uczestnicy chętnie zadawali pytania, kupowali książki i cierpliwie czekali w długiej kolejce po autografy, wspólne zdjęcia i chwilę rozmowy z wyjątkowym gościem.

Partnerzy wydarzenia: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasto Kielce, Muzeum Narodowe w Kielcach, Garett, Lyofood, Uzdrowisko Busko-Zdrój S.A., Społem PSS Kielce, Psy Ratownicze GOPR, Winnica Sandomierska, Kwiaciarnia Pod Zegarem Kielce.

Patronat medialny: Wyborcza.pl Kielce, TVP3 Kielce, Echo Dnia Kielce, Radio eM Kielce, Radio Kielce, Telewizja Świętokrzyska, Radio Ostrowiec, 2 Tygodnik Kielecki, Rekord - Radio Świętokrzyskie 89,6 FM.

Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Miasta Kielce.

Fotofaleria