Nasz profil na Facebook
  MBP
 
 
IMPREZY DLA DOROSŁYCH


14 maja br. w Filii nr 4 odbyło się spotkanie z p. Izabelą Bożyk, autorką książki pt. Maria Opielińska. Nasz gość opowiedział o przyczynie zainteresowania się osobą mało znaną szerszemu ogółowi. Pani Bożyk - doktor nauk humanistycznych, pedagog w Zespole Szkół Mechanicznych w Kielcach, przygotowywała z uczniami projekt edukacyjny mający na celu wyszukanie i opisanie sylwetki lokalnego bohatera. Została nim właśnie Maria Opielińska, nauczycielka, organizatorka, uczestniczka tajnego nauczania w czasie drugiej wojny światowej, a po wojnie - dyrektorka Gimnazjum i Liceum Bł. Kingi. Uczniowskie badania zostały przez nią rozszerzone o nowe źródła i oparte o obszerniejszą naukową literaturę. I tak powstała niezwykle ciekawa biografia o życiu i działalności zawodowej osoby bardzo zasłużonej dla naszego miasta. Obecnie śladami życia i działalności słynnej dyrektorki "Kinżanek" w Kielcach są tablica pamiątkowa i ulica nazwana jej imieniem.
Uczestniczki spotkania, były zachwycone autorką książki, która niezwykle barwnie opowiadała o cichej bohaterce z naszego miasta i osobach z jej rodziny. Swoje opowieści wzbogaciła prezentacją zdjęć Marii Opielińskiej.
Panie z Dyskusyjnego Klubu Książki serdecznie podziękowały pani Izabeli Bożyk za przepiękne spotkanie i tak ciekawy temat do dyskusji.2009-18 | Odwiedzin: 3383270, dzisiaj: 2102 | Obecnie Gościmy: 118 | Logowań na konto: 359773, dzisiaj: 30 | Pozycji zamówionych: 22 | Pozycji zarezerwowanych: 3168
Pracuje w oparciu o SYSTEM BIBLIOTECZNY MATEUSZ | Designed by Sliffka